RARE PHOTOS: Philips 49b2u6900ch review - The Real Truth
Philips 49B2U6900CH main image.
This review first appeared in issue 355 of PC Pro.
It’s tempting to ignore the diagrams on the Philips 49B2U6900CH box that say, categorically, “this is a two-person job”. So tempting, in fact, that I did ignore them, and was soon struggling to attach the gigantic 49in panel to the gratifyingly sturdy metal stand. At least I had the good sense to clear my desk beforehand, as I looked like a weightlifter huffing and puffing it into place.
But it’s office workers rather than weightlifters that Philips targets here, particularly those who currently have two or three 27in monitors littering their desk. The idea is to replace such anachronisms with a single screen, allowing you to split your windows across the 5,120 x 1,440 pixels (32:9). Windows Snap does a great job of this, but I found I worked best with my windows scattered around; I could then drag the required window front and center as required. If your job involves research, you’ll love having everything in view.
It’s even possible to multitask across two different computers, with a KVM that allows you to switch between sources simply by pressing Ctrl three times. At least one of those sources will need to be connected over USB-C, and with up to 100W of power delivery (on both upstream USB-C ports) this monitor makes an ideal docking station. It even includes a 1GbE port alongside the four USB-A ports and a USB-C downstream port. Sensibly, Philips places that USB-C port, a 3.5mm jack and two USB-A ports on the left-hand side of the monitor for easy access.
The huge 49in VA panel allows you to have multiple windows open at the same time (Image credit: Future)
You’ll also find a flip-out headphone stand here although, for once, I was pleasantly surprised by the quality of a monitor’s integrated speakers; I was happy to listen to music while working on the Philips 49B2U6900CH. Although not bass-heavy tracks, as even this pair of 5W speakers sound hollow.
Philips includes a 5MP webcam, which pops up like a periscope when you need it.
Connections include a 1GbE port alongside four USB-A ports and USB-C (Image credit: Future)
Brightness goes all the way up to 500cd/m2, which is overkill in an office and also consumes more power. At a more sensible 200cd/m2(33% in Philips’ brightness setting) it consumed 44W, while pushing it to 100% eats 71W. Philips also offers a bunch of its SmartImage options, including Eco (125cd/m2, 37W) and EasyRead, which are worth exploring.
There’s a Movie mode, too, with Philips earning DisplayHDR 400 certification for this monitor. Films look good so long as you ignore the huge expanse of black to the left and right. It’s in driving and FPS games, though, where you truly enjoy the wide expanse, and even though it has a peak 75Hz refresh rate this monitor pays extra dividends after hours.
In fact, it delivers in all key areas. Image quality is strong, it’s extremely well suited to office life (note the 150mm of height adjustment), and there are useful features galore. My only real criticism of this monitor is its price.